Výmena a náhrada žiarivkových zdrojov je v poslednej dobe aktuálnou témou. Vzhľadom na nové nariadenie Európskej únie je zakázané uvádzať na trh lineárne fluorescenčné žiarivky T8. Ako toto nariadenie ovplyvní bežné prevádzky? Ako sa na tieto zmeny pripraviť?
Ukončenie výroby
Fluorescenční lineární zářivky patří dlouhodobě mezi oblíbené zdroje světla. Díky vysoké světelnosti jsou rozšířeny nejen v domácnostech ale i ve výrobních halách, rekreačních střediscích, kancelářích a reklamních panelech. Proto oznámení ukončení výroby u dvou největších výrobců těchto produktů je pro některé velkým překvapením. Proč k tomu vlastně došlo? Elen Benešová, zástupce marketingu firmy Osram komentuje tuto situaci takto: „Existují kvalitnější alternativy, energeticky úspornější, s lepším podáním barev, nižším obsahem rtuti a delší životností“.
Práve obsiahnutá ortuť v fluorescenčných žiarivkových trubicách je jednou z hlavných príčin ich vyradenia z predaja. Množstvo ortuti v žiarivkovom zdroji sa môže líšiť v závislosti od typu zdroja, výrobcu a dátumu výroby, ale typicky sa pohybuje medzi 1,7 miligramami a 15 miligramami na zdroj. Aj keď sa výrobcovia v priebehu rokov snažili čo najviac znížiť množstvo ortuti obsiahnutej v ich výrobkoch, ortuť je stále neodlučiteľnou zložkou pri výrobe trubíc s touto technológiou. Naopak LED trubice žiadne toxické látky neobsahujú.
Porovnanie technológie ľad a fluorescenčných žiariviek
Vývoj sa nezastavuje a výrobcovia sa snažia všetkými spôsobmi prispôsobiť novým regulám. Doslova „jasnou“ alternatívou pre tento prípad sa stávajú LED zdroje. LED majú výrazne dlhšiu životnosť ( až päťnásobne ), a výrazne vyššiu efektivitu, teda aj úsporu elektrickej energie.
Ako sa na zmenu pripraviť?
Mnoho prevádzok používa svetlá podporujúce výlučne trubicové žiarivky. Niektoré typy žiarivkových svietidiel ponúkajú možnosť výmeny štartéra na LED prevedenie, vďaka čomu je možné do týchto svetiel nainštalovať LED trubice ktorých vývoj a výroba nebude ovplyvnená novým nariadením. Rad svetiel, vrátane svetiel pre špeciálne využitie túto možnosť neponúka. V takom prípade prevádzkovateľom zostávajú dve možnosti – vytvoriť „železné zásoby“ pokiaľ sú trubice k dostaniu (zákon prichádza do platnosti 1. septembra 2023), alebo prechod na LED technológiu.
Prechod na LED technológiu
Prechod na LED technológiu skrýva mnoho úskalí. Firma ElmetLight spolu s tímom strojného osvetlenia ponúka kompletnú podporu počas tohto procesu. Spoločnosť sa zaoberá okrem iného vyhľadávaním náhrad, alternatív a dodávkou tovaru. V niektorých špecifických prípadoch nepostačí iba výmena „žiarivky“ na LED, ale je nutné celé svietidlo repasovať. Takéto služby vyžadujú individuálny prístup ktorý sa ale aj z krátkodobého hľadiska vypláca. Na dosiahnutie porovnateľného svetelného toku so žiarivkou potrebuje LED zdroj iba 30-50% energie. Návratnosť investície je teda obzvlášť pri celodenných prevádzkach veľká a rýchla.
Repasované svetlo do rozvádzača RITTAL, prerobené na LED technológii
Ide o veľkú zmenu, ktorá ovplyvní takmer všetky. Dôležité je túto zmenu legislatívy nepodceniť a začať s prípravou a riešením včas. Nákup a výmena strojných lámp v LED prevedení je krokom dobrým smerom. V prípade rozsiahlych príprav je k dispozícii obchodno-technický tím ElmetLight ktorý Vašu prevádzku na túto zmenu pripraví. Všetko je možné riešiť kontaktným formulárom na jednej zo stránok spoločnosti ElmetGroup a.s. – www.elmetgroup.cz , www.strojni-osvětleni.cz alebo www.elmetlight.cz , alebo vyplnením formulára nižšie. Náš obchodno-technický zástupca môže priestory navštíviť a navrhnúť vhodne riešenie.
Meno a priezvisko / Spoločnosť